5 راه برای ایمن کردن شبکه وای فای

5 راه برای ایمن کردن وایفای مودم

برای دور نگه داشتن افراد از شبکه بی سیم خانه یا کسب و کارتان، از این مراحل برای افزایش امنیت و محافظت از خود استفاده کنید. در این مطلب از بلاگ سایت نت تو ، 5 راه برای ایمن کردن شبکه وای فای ارائه خواهیم داد.

چگونه شبکه وای فای خود را ایمن کنیم؟

زمانی که اینترنتی را خریداری می کنید، پس از تنظیم مودم خود شروع به استفاده از اینترنت می کنید. حال این استفاده می تواند برای انجام کارها باشد یا سرگرمی مثل دیدن فیلم، بازی و… .

اما فقط وصل کردن آن مودم بدون انجام اقداماتی برای محافظت از خود مانند خرید یک خانه جدید و نقل مکان بدون تغییر قفل و باز گذاشتن درب ورودی است. یا شاید یک تشبیه بهتر مانند یک ماشین باشد. ضرب‌المثلی قدیمی وجود دارد که می‌گوید اگر کسی واقعاً می‌خواهد ماشین شما را بدزدد، هدف این نیست که او را متوقف کنید، بلکه کار را آنقدر برای او سخت و آزاردهنده کنید که کار برایش دشوار شود و سراغ هدف راحت تری برود.

در ادامه 5 اقدامی که می‌توان انجام داد تا مطمئن شد که شبکه وای فای ایمن است. بیایید به نحوه ایمن سازی وای فای خود بپردازیم تا بتوانید با خیالی آسوده از اینترنت استفاده کنید.

5 راه برای ایمن کردن شبکه وای فای

شماره 1: اطلاعات ورود پیش فرض را تغییر دهید

اگر می‌پرسید «چگونه WiFi خود را ایمن کنیم»، از اینجا شروع کنیم: از رمز عبور پیش‌فرض استفاده نکنید . اغلب اوقات رمز پیش فرض “admin” یا “password” است یا در مورد روترها، شماره سریال است که در کنار روتر است. این بدان معناست که اگر کسی روتر را دیده یا از آن عکس گرفته باشد، می تواند رمز عبور مدیریتی را بفهمد و از آن برای پیکربندی مجدد روتر برای سرقت اطلاعات و دزدین اینترنت از شما استفاده کند.

بنابراین وقتی به دنبال ایمن کردن مودم WiFi هستید اولین کاری که باید انجام دهید این است :

 1. از طریق اتصال اترنت به روتر متصل شوید. یعنی مودم را با کابل شبکه (LAN) به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل کنید. برای دسترسی به تنظیمات از اتصال WiFi استفاده نکنید. دفترچه راهنما را بررسی کنید، اما معمولاً رابط Admin برای مودم در http://192.168.0.1 یا http://192.168.1.1 است. این آدرس را در مرورگر خود وارد کنید.
 2. پس از ورود، با نام کاربری و رمز عبور پیش فرض admin وارد شوید. حتی اگر می خواهید آن را تغییر دهید، باید اولین بار با این نام کاربری و رمز وارد شوید.
 3. بسته به مودم شما، مراحل تغییر نام کاربری و رمز عبور مدیریت متفاوت خواهد بود. برای مودم tp-link، به شکل روبرو می باشد>>>
 4. هم نام کاربری و هم رمز عبور را تغییر دهید. اینها را بنویسید و در مکانی امن مانند نگهداری کنید. آن را به فرزندان خود ندهید – می دانید که پایان بدی خواهد داشت…
این اولین قدم برای ایمن کردن شبکه وایفای شماست. اما این آخرین نیست.

شماره 2: SSID خود را تغییر داده و مخفی کنید

SSID هویت شبکه وای فای ایمن شماست. این نامی است که افراد برای پیدا کردن آن و اتصال به شبکه از آن استفاده می کنند. همچنین به‌طور پیش‌فرض توسط روتر شما تنظیم می‌شود، معمولاً ترکیبی از شماره سریال آن مانند «F27N37552» یا حتی بدتر از آن مشخص می‌کند که چه نوع روتری مانند «NetGear001» یا ارائه‌دهنده «tp-link» است.

همه اینها به دلایل مختلف بد هستند. از آنجایی که SSID به کاربر می گوید از چه نوع شبکه یا مسیریاب استفاده می شود، تشخیص بهترین راه برای حمله به شبکه شما برای هکرها آسان تر می شود.

بنابراین با تغییر SSID آنها را متوقف کنید.

برخی از مودم ها حتی به شما این امکان را می دهند که چندین شبکه را مشخص کنید.

کتابچه راهنمای خود را بررسی کنید، اما مراحل معمول عبارتند از:

 1. وارد روتر خود شوید (در مرحله 1 نام کاربری و رمز عبور جدیدی تنظیم کردید، درسته؟).
 2. شبکه وای فای خود را انتخاب کنید.
 3. SSID را تغییر دهید و “Broadcast SSID” را خاموش کنید.

حالا تنظیمات را ذخیره کنید. شبکه وایفای همچنان کار می کند، فقط دیگر قابل نمایش برای دستگاه های اطراف نیست و برای اتصال به آن در دستگاه هایی مثل گوشی موبایل از گزینه افزودن شبکه و وارد کردن SSID که تنظیم کرده ای و رمز عبور خود به آن متصل شوید. در حالی که در آن هستید، مطمئن شوید که کلید Pre-Shared چیزی منحصر به فرد است.

اکنون وایفای مودم ما مخفی شده و کسی بدون اجازه نمی تواند به آن متصل شود. اما برای ایمن کردن مودم وای فای هنوز مراحل بیشتری وجود دارد

شماره 3: برای ایمن کردن وایفای نوع رمزنگاری را انتخاب کنید

اکثر مودم های مدرن به طور خودکار رمزنگاری را به طور پیش فرض روشن می کنند. اما – آیا مطمئن هستید که فعال است؟ حتما آن را بررسی کنید. encryption حداقل باید روی WPA2 تنظیم شود – که از یک الگوریتم رمزنگاری به نام AES استفاده می کند. نگران معنی اینها نباشید – مانند یک سری قفل است. در سیستم رمزنگاری قدیمی WEP، شخصی می‌توانست کلیدها را تا زمانی که قفل شبکه شما را باز کند، امتحان کند. تحت WPA2، میلیون‌ها کلید وجود دارد که قبل از اینکه فرصتی برای ورود به آن وجود داشته باشد، باید امتحان شوند.

مراحل روشن کردن این مورد برای شبکه WiFi شما در هر دستگاه متفاوت است، اما درست مانند مرحله 3، باید به قسمت وایرلس (wireless) مراجعه کنید:

 1. وارد تنظیمات مودم خود شوید.
 2. حالت امنیتی یا سطح رمزنگاری (Encryption) را روی “WPA2” تنظیم کنید – توصیه شده ترین تنظیم WPA2-PSK است.

برخی از مودم ها از پروتکل رمزگذاری WPA2-AES/TKIP پشتیبانی می کنند. این در صورتی است که سیستم شما از WPA2 پشتیبانی می کند، اما از WPA2-AES پشتیبانی نمی کند. این فقط در صورتی باید استفاده شود که دستگاه‌های قدیمی‌تری در اطراف داشته باشید.

شماره 4: یک شبکه وای فای مهمان راه اندازی کنید

گاهی اوقات زمانی که با دوستان و خانواده هستید، ترسناک ترین سؤالی که از همه می پرسند این است: “در مورد سیاست چه فکر می کنید؟”

دومین سوال ترسناکی که ممکن است از شما بپرسند این است که: “رمز وای فای شما چیه؟”

قبل از حرص خوردن، گزینه دیگری وجود دارد: ایجاد یک شبکه WiFi دیگر. بسیاری از مودم ها از قابلیت تعیین دو شبکه پشتیبانی می کنند.

یک ایده خوب این است که یک شبکه WiFi ثانویه راه اندازی کنید که معمولاً شبکه مهمان نامیده می شود. فقط برای مهمانان آنها می توانند رمز وای فای این شبکه را داشته باشند، متصل شوند و به شبکه اصلی وای فای اصلی دسترسی نداشته باشند.

چرا اینجوری میکنی؟ اینطور نیست که به خانواده خود اعتماد ندارید. اما اگر آنها SSID و رمز عبور WiFi شما را داشته باشند، اگر لپ تاپ یا تبلت آنها در معرض خطر قرار گرفته باشد، به این معنی است که یک هکر می تواند آن را نیز داشته باشد و وارد شبکه شما شود.

وایفای مودم خود را ضد هک کنید: جلوگیری از هک مودم

شماره 5: فایروال مودم را فعال کنید

فایروال سدی است که اجازه ورود یا خروج ترافیک را می دهد. بیشتر اوقات، مؤثرترین قانون برای هر فایروال به این صورت است.

 1. قانون 1: اجازه ندهید هیچ کس از جهان خارج به داخل وصل شود. معمولاً این به عنوان “Any: DENY” ذکر می شود.
 2. قانون 2: فقط به درخواست هایی که از داخل می آیند اجازه ورود به داخل را بدهید.

پایان مطلب

امیدواریم که از مطلب 5 راه برای ایمن کردن شبکه وای فای استفاده لازم را برده باشید. برای هر گونه مشاوره برای انتخاب سرویس اینترنت یا تجهیزات شبکه می توانید از مشاوره رایگان نت تو استفاده کنید. کافی است که در صفحه مشاوره رایگان یا کلید درخواست تماس سریع، شماره و نام خود را برای ما ارسال کنید تا با شما تماس بگیریم.

امتیاز این مطلب
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *