هوش مصنوعی به زبان ساده

هوش مصنوعی

این روزها که هوش مصنوعی یا AI بر سر زبان ها افتاده است. وحالا همه همه چیزی رو به هوش مصنوعی مرتبط می کنند. اما شاید درک درستی از هوش مصنوعی وجود نداشته باشه. چرا که هنوز چیزی که با عنوان هوش مصنوعی در اختیار عموم و به صورت رایگان قرار گرفته، با اون چیزی که در فیلم های علمی تخیلی دیده ایم؛ از زمین تا آسمون متفاوته.

پس با این مطلب از سایت نت تو همراه باشید تا به صورت ساده و مختصر بفهمیم هوش مصنوعی چیست؟ هوش مصنوعی چه کاربردی دارد؟ چگونه از هوش مصنوعی استفاده کنیم؟

هوش مصنوعی یا AI (به انگلیسی Artificial Intelligence)

به ماشین ها و کامپیوترها می‌گویند که به جای انجام کار بر اساس دستورات ساده، خودشان روی داده‌ها حساب کنند. بنابراین کارهای پیچیده را با استفاده از دیتایی که دریافت می‌کنند، انجام می دهند. AI نوعی هوش‌مصنوعی است که برای یادگیری از داده‌ها و مفاهیم متفاوت مثل پردازش زبان طبیعی، شناسایی تصویر، تشخیص موسیقی و بسیاری کارهای دیگر استفاده می‌شود. AI اگر درست پیاده‌سازی شود، می‌تواند در بسیاری از زمینه‌های مختلف مانند خودروهای بدون ران

هوش مصنوعی یا AI یک علم کامپیوتری است که به ما کمک می کند تا رایانه ها یاد بگیرند که چگونه به مشکلاتی که الگوریتم های سنتی نمی تواند به آن ها برسد، پاسخ دهند. AI دارای چندین شاخه است. هر کدام از این شاخه ها برای یک منظور خاص طراحی شده است. مثل شبکه های عصبی که به عنوان نمونه در حل مسائل تصویری به کار می روند.

چگونه از کیفیت اینترنت خود آگاه شویم؟ کیفیت اینترنت

تعداد زیادی روش و رویکرد در زمینه هوش مصنوعی وجود دارد، اما برخی از این روش ها عبارتند از:

  1. شبکه های عصبی :
    این شبکه ها بر اساس ساختاری مشابه با مغز انسان طراحی شده اند. آنها مجموعه ای از واحدهای عصبی هستند که با که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. شبکه های عصبی می توانند برای یادگیری الگو، تشخیص تصاویر، پردازش زبان طبیعی و سایر وظایف مشابه استفاده شوند.
  2. یادگیری ماشینی (Machine Learning):
    در یادگیری ماشینی، رایانه ها به اطلاعات و داده های ورودی مورد توجه قرار می دهند. از این رو قادر به یادگیری الگوها و دسته بندی ها هستند. برای این کار، الگوریتم هایی را استفاده می کنند که روی داده های بینایی ماشین را آموزش می دهند. سپس با استفاده از این آموزش، می توانند الگوها را در داده های جدید تشخیص دهند.
  3. پردازش زبان طبیعی (Natural Language Processing):
    پردازش زبان طبیعی بر روی بینایی ماشین و روان کامپیوتر متمرکز است. این رویکرد به رایانه ها امکان می دهد تا از متون و گفتارها درک کنند و به آنها پاسخ دهند. علاوه بر این، پردازش زبان طبیعی برای ترجمه ماشینی، استخراج اطلاعات، پاسخ به سوالات و سایر وظایفی که با زبان طبیعی مرتبط هستند، استفاده می شود.

هوش مصنوعی در حال حاضر در بسیاری از زمینه ها مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله خود-رانندگی خودروها، تجارت الکترونیک، بهبود خدمات به مشتریان، تشخیص بیماری ها، شناسایی تقلب و سایر کاربردهای بسیار دیگر.

اون سایت هایی که از هوش مصنوعی استفاده می کنند، در واقع از الگوریتم های AI برای انجام وظایف خاصی استفاده می کنند. برای مثال:

هوش مصنوعی در سایت های تولید عکس:

این سایت ها می توانند برای شما یک سری عکس با کیفیت واقعی طراحی کنند، با توجه به تصویری که شما بهشون نشون دادین! این سایت ها از الگوریتم های ویژگی های تصویری برای ایجاد تصاویر استفاده می کنند.

سایت های تولید متن:

این سایت ها می توانند برای شما یک سری متن با حفظ اصالت بنویسند، با توجه به جملات یا کلمات مشخصی که شما بهشون دادین! این سایت ها از الگوریتم های مبتنی بر زبان طبیعی برای ایجاد متن استفاده می کنند.

روبات های چت:

در این سایت ها شما می توانید با یک ربات چت کنید، سوالات خود را بپرسید و پاسخ خود را دریافت کنید. این سایت ها از الگوریتم های یادگیری تقویتی برای ساخت روبات های چت استفاده می کنند.

از هوش مصنوعی در کاربردهای دیگری هم مانند خود-رانندگی، تشخیص تصاویر پزشکی، ارتباطات زبانی و… استفاده می شود.

جالبه که بدونید همین مطلب از سایت نت تو را با استفاده از هوش مصنوعی برای شما نوشتیم!

نت تو بهترین سرویس اینترنتی از هر نوعی و از هر شرکتی رو که دقیقا مناسب شماست رو به شما معرفی می کنه

آخرین مطالب

امتیاز این مطلب
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره ات رو بذار، تا باهات تماس بگیرم