کیفیت اینترنت

کیفیت اینترنت

برای خیلی از کاربران اینترنت تست کیفیت اینترنت یک موضوع پیچیده و گنگ می باشد. حال برخی دیگر صرفا با یک تست سرعت و یا سرعتی که شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنتی به آنها فروخته است، گمان می کنند که همه چیز رو به راه است. در صورتی که کیفیت اینترنت به عوامل دیگری از جمله جیتر (jitter ) ، لتنسی ( latency ) ، پینگ و … بستگی دارد. در مطلب اینترنت گیمینگ در مورد آن ها تا حدودی صحبت کردیم. حال در این مطلب از سایت نت تو قرار است به صورت کامل و ساده و یک بار برای همیشه این اصطلاحات را توضیح دهیم.

چگونه از کیفیت اینترنت خود آگاه شویم؟

بد نیست که در مورد ضریب اشتراک سرویس های اینترنت و اینکه آیا در سرعت و کیفیت اینترنت ما نقش دارد یا خیر نیز مطالعه کنید.

اما در اینجا به طور ساده و مختصر با مفاهیم جیتر، لتنسی و پینگ آشنا می شویم و سپس با سایت speedtest که پیش از این نیز از آن استفاده کرده ایم، کیفیت اینترنت خود را بررسی می کنیم.

پینگ ( Ping ) چیست؟

پینگ معیاری است تا از طریق آن متوجه شویم که چه مقدار زمان طول می کشد تا یک “بسته” از داده از سمت کامپیوتر شما به سمت سرور رفته و دوباره آن مسیر را برگردد. واضح است که هر چقدر این عدد کوچکتر باشد کیفیت خط ارتباطی بالاتر است. معمولا از هر ارتباط خوب عددی پایین تر از ۱۰۰ میلی ثانیه انتظار می رود.

پینگ چیست و چگونه اندازه گیری می شود؟ راهکارهای کاهش پینگ

جیتر ( Jitter ) چیست؟

به صورت ساده جیتر میزان اختلاف در زمان رسیدن بسته ها به مقصد می باشد. به همین دلیل کیفیت کار با صدا و تصویر به شدت به جیتر وابسته است.

آپلود و دانلود هم از نام های خیلی آشنا برای شما هستند که دیگر نیازی نیست زیر ذره بین بگذاریمشان! البته “تاخیر” هم فاکتور دیگری می تواند باشد که با آن کاری نداریم.

حالا می خواهیم ببینیم که اوضاع کیفیت خط ارتباطی شما با اینترنت در چه حالی است. به این سایت بروید. سپس یکی از سرورهایی را که در نقشه می بینید انتخاب کنید و یا انتخاب آن را با زدن دکمه ی Begin Test خودکار کنید.

در ضمن انجام تست می توانید بسته های ارسالی و دریافتی خودتان را ببینید. پس از لحظاتی، اعداد مربوط به اتلاف بسته، پینگ و جیتر به نمایش در خواهد آمد.

 Latency یا لتنسی چیست ؟

لتنسی / Latency در واقع به مدت زمانی که طول می‌کشد تا داده‌ها از نقطه‌ای از شبکه به نقطه دیگر منتقل شوند، گفته می‌شود.

برای مثال فرض کنید سرور A در نیویورک یک بسته داده را به سرور B در لندن ارسال می‌کند. سرور A بسته را در ساعت 04:38:00.000 GMT ارسال کرده و سرور B آن را در ساعت 04:38:00.145 GMT دریافت کرده است. پس Latency چیست ؟ Latency یا میزان تأخیر زمانی در این مسیر، در واقع تفاوت بین این دو زمان بوده که حدود 0.145 ثانیه یا 145 میلی ثانیه است.

Latency همان‌طور که گفتیم به معنی تأخیر در انتقال و دریافت داده است. پس پینگ چیست؟ Ping سیگنالی است که از یک سیستم ارسال و در یک سیستم دیگر در شبکه دریافت می‌شود و در واقع به مدت زمان ارسال سیگنال و دریافت پاسخ، پینگ یا Ping گفته می‌شود.

درحالی‌که پینگ سیگنالی است که از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر در همان شبکه ارسال می‌شود، Latency بر حسب میلی ثانیه، مدت زمانی است که طول می‌کشد تا پینگ به سیستم بازگردد. با این حال، وقتی صحبت از بازی آنلاین می‌شود، پینگ و تأخیر معمولاً مترادف تلقی می‌شوند. Latency زمانی است که طول می‌کشد تا داده ها از نقطه‌ای به نقطه دیگر و به عقب حرکت کنند. Latency در اصل تأخیر بین زمانی است که شما اقدامی انجام می‌دهید و زمانی که نتیجه را مشاهده می‌کنید.

اما Lag چیست؟ اگر latency یا لتنسی بسیار طولانی شود، منجر به نابودی داده خواهد شد که به این حالت Lag گفته می‌‌شود. Lag یا لگ به عوامل مختلفی مانند نویز، سرعت اینترنت و نامناسب بودن شبکه بستگی دارد.

در پایان باید متذکر شویم که کیفیت اینترنت دریافتی شما به عواملی دیگری چون فاصله شما از مرکز مخابراتی، سیم کشی داخلی تلفن شما و… نیز بستگی دارد. برای مطمئن شدن می توانید با نت تو مشورت کنید.

آخرین مطالب

امتیاز این مطلب
4/5

1 دیدگاه دربارهٔ «کیفیت اینترنت»

  1. بازتاب: هوش مصنوعی | نت تو با من | معرفی بهترین سرویس اینترنت با توجه به شرایط شما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *