اینترنت ADSL یا TD-LTE ؟

پیش از این در مطلب بهترین اینترنت، به این موضوع پرداختیم که کدام شرکت اینترنتی بهتر و کدام سرویس اینترنت بهتر است. متوجه شدیم که با توجه به شرایط متفاوت هر مشترک، بهترین سرویس و شرکت اینترنتی باید انتخاب شود. در این مطلب از سایت نت تو به این سوال پاسخ خواهیم داد: اینترنت خانگی ADSL یا TD-LTE؟ (اینترنت ای دی اس ای یا تی دی ال تی ای)

در حال حاضر همه به دنبال اینترنت پرسرعت و پایدار هستند تا بتوانند با سرعت بالا دانلود و آپلود کنند و از تماشای ویدیوهای با کیفیت و گیم نیز لذت ببرند. اگر به دنبال اینترنت پرسرعت ثابت باشید دو گزینه ADSL و TD-LTE پیش روی شماست. ما در این مقاله با مقایسه ADSL با TDLTE سعی می‌کنیم مزایا و معایب هر یک را بررسی کنیم تا دید بهتری برای انتخاب بهترین گزینه به شما بدهیم. پس اگر بین این دو گزینه دچار شک تردید شده‌اید یا نمی‌دانید که تفاوت ADSL و TD-LTE چیست؟ با ما در ادامه این مطلب از نت تو همراه باشید.

اگر از TD-LTE , استفاده کرده باشید، می دانید سرعت آن می تواند سریع به بالاترین سطح برسد. به طور حتم یک شبکه خانگی معمولی که از طریق کابل متصل شده در شرایط مناسب قادر است خدمات خوب و قابل قبولی به شما بدهد. اما اگر در مسیری که چندان دسترسی مناسبی ندارد و یا از مرکز مخابرات دور است ، زندگی کنید استفاده از اینترنت خانگی دشوار خواهد بود.

adsl یا tdlte

ADSL چیست؟ تکنولوژی قدیمی اینترنت ولی همچنان کار آمد

برای بررسی تفاوت اینترنت خانگی ADSL با TD-lte، ابتدا به سراغ ADSL می‌رویم تا با این تکنولوژی و دلیل محبوبیت آن بعد از سال‌ها آشنا شویم. در اوایل دهه هشتاد اینترنت از نوع Dial UP بود و حداکثر سرعتی که می‌توانستید تجربه کنید به 56 کیلوبیت بر ثانیه می‌رسید. بعد از مدتی نوبت به ADSL رسید تا بدون قطع شدن خط تلفن در هنگام اتصال به اینترنت، بتوانید از دنیای اینترنت لذت ببرید. علاوه بر این، ADSL حداکثر سرعت تا 16 مگابیت بر ثانیه را ارائه می‌کرد که در مقایسه با Dial Up یک جهش بزرگ محسوب می‌شود.

همین موضوع سبب شد ADSL خیلی سریع محبوب شود و به اصلی‌ترین گزینه برای اتصال به اینترنت در ایران تبدیل شود. تا قبل از ورود 3G و 4G به ایران، ADSL به نوعی بهترین گزینه برای اتصال به اینترنت محسوب می‌شد. بعد از سال‌ها هنوز هم اینترنت ADSL به دلیل ارزان بودن و مشکلاتی در پوشش اینترنت همراه نسل سه و چهار، در بعضی از مناطق ایران به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اتصال به اینترنت از طریق اینترنت شما به یک خط تلفن و مودمی که به خط تلفن متصل باشد نیاز دارید.

مزایای اینترنت ADSL؛ چرا هنوز هم محبوب است؟

با اینکه اینترنت‌های بسیار سریع‌تری از ADSL هم وارد بازار شده‌اند، اما هنوز هم ADSL مزایایی دارد که باعث می‌شود بعضی از افراد آن را به سایر سرویس‌های اینترنت ترجیح دهند. در اینجا ما به مهم‌ترین مزایای ADSL اشاره می‌کنیم:

 • هزینه مقرون به صرفه
 • دسترسی راحت‌تر و پوشش گسترده‌تر
 • سرعت کافی برای انجام کارهای ساده
 • بسته‌های اینترنت با حجم بالا
 • عدم نیاز به کابل کشی یا هزینه اضافه برای نصب

مواردی که در بالا اشاره کردیم، خصوصا به صرفه بودن قیمت ADSL باعث می‌شود هنوز هم بعضی از افراد با سؤال TDLTE یا ADSL رو به رو شوند و این سرویس هنوز هم در بعضی از مناطق ایران طرفداران بیشتری نسبت به سایر سرویس‌های اینترنت ثابت داشته باشند.

اینترنت خانگی adsl

معایب ADSL

در ادامه بررسی تفاوت ADSL و TD LTE، به بررسی معایب اینترنت ADSL می‌پردازیم. از همان ابتدا مشکلات پر تعدادی در استفاده از ADSL وجود داشت که به مرور زمان پررنگ‌تر هم شد. از جمله مهم‌ترین معایب اینترنت ADSL می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قطعی‌های زیاد و پایدار نبودن شبکه
 • سرعت پایین در مقایسه با سرویس‌های جدید
 • عدم ارائه حداکثر سرعت (اکثر کاربران ADSL سرعت 8 تا 10 مگابیت را تجربه می‌کنند)
 • نیاز همیشگی به خط تلفن
 • پینگ بالا

البته نت تو تلاش می کند سرویس دهنده‌هایی با ارائه خدمات خرید ADSL با کیفیت را معرفی کند، تا کاربران تجربه بهتری در استفاده از ADSL داشته باشند، با این حال مقایسه ADSL با TD LTE و سایر سرویس‌های جدید نشان می‌دهد که این سرویس برای رقابت مشکلات زیادی دارد.

TD-LTE چیست؟ معرفی نسل چهارم اینترنت ثابت

TD LTE نسل آخر اینترنت ثابت است که از جنس اینترنت 4G است و برای مصارف ثابت بسیار مناسب است. برخی اپراتورها با ارائه اینترنت TD-LTE، این امکان را برای کاربران اینترنت در ایران فراهم کرده‌اند تا از حداکثر سرعت تا 40 مگابیت بر ثانیه با پایداری بالا لذت ببرند. با استفاده از اینترنت TD-LTE، در هرجایی که تحت پوشش دهی شبکه اپراتور باشد می‌توانید از اینترنت پرسرعت لذت ببرید. از طرفی دیگر تفاوت TD-LTE و ADSL نیز این است که نیازی به خط تلفن ندارید و تنها یک مودم و سیمکارت مخصوص برای اتصال به شبکه کافی است. در ادامه بیشتر با مزایا و معایب TD-LTE آشنا می‌شویم. 

مزایای اینترنت TD-LTE، پرسرعت‌ترین اینترنت ثابت

در ادامه بررسی و مقایسه اینترنت ADSL و TD-LTE، نوبت به بررسی مزایای اینترنت TD-LTE می‌رسد. اینترنت ثابت نسل چهارم هر آنچه برای تجربه یک اینترنت سریع و پایدار است را در اختیار شما قرار می‌دهد. در اینجا به مهم‌ترین مزایای اینترنت TDLTE اشاره می‌کنیم:

 • دسترسی گسترده در اکثر شهرهای ایران
 • سرعت بالا تا 40 مگابیت بر ثانیه
 • عدم نیاز به خط تلفن
 • راه اندازی ساده بدون نیاز به خالی شدن پورت
 • پینگ پایین
 • مناسب برای گیم و استریم

با توجه به این مزایای فوق العاده، عجیب نیست که اینترنت TD-LTE به سرعت در حال همه گیر شدن است و گوی رقابت را از ADSL ربوده است.

سرعت TD LTE چه تفاوتی با اینترنت خانگی دارد؟

پهنای باند بی سیم  ۱۰  برابر سریعتر از 3G است و دامنه سرعت آن تا 50 مگابیت می‌رسد. اینترنت خانگی یا اینترنت ADSL در سرعت های متفاوتی ارائه می شود .سرعت رایج بین ۵۱۲ کیلو بیت تا ۱۶ مگابیت ارائه می شود. اما باید در نظر گرفت که بسیاری از مشترکین اینترنت ADSL به دلیل مشکلات زیرساختی و وابسته بودن به سرویس اینترنت ADSL پرسرعت به خط تلفن ، امکان استفاده از این سرویس را در سرعت ۱۶ مگابیت ندارند.

ADSL یا TD-LTE؟ مقایسه دو سرویس اینترنت محبوب

تا اینجا به معرفی اینترنت ADSL و TD LTE پرداختیم و با معایب و مزایای آن‌ها آشنا شدیم. حالا نوبت به بررسی تفاوت ADSL و TD LTE در موضوعات مهم مانند سرعت، پایداری و هزینه می‌رسد. با کمک جدول زیر می‌توانید به سؤال ADSL یا TD-LTE؟ بر اساس نیاز خود پاسخ دهید:

ویژگی‌هاTD-LTEADSL
سرعتحداکثر 40 مگابیتحداکثر 16 مگابیت
نیازهای اولیهسیم کارت + مودمخط تلفن + مودم
هزینه بسته‌هامتوسطارزان
پینگپاییننسبتاً بالا
مناسب برای دانلودبلهخیر
مناسب برای گیمینگبلهخیر
مناسب برای استریمبلهخیر

با توجه به تفاوت ADSL و TD-LTE، می‌توان نتیجه گیری کرد که اینترنت، ADSL بیشتر مناسب افرادی است که تنها به یک خط اینترنت برای وب گردی نیاز دارند و به دنبال امکانات زیادی نیستند. از این رو اینترنت ارزان قیمت برای آن‌ها در اولویت است. در مقابل اگر سرعت بالای دانلود و آپلود برای شما مهم است و برای گیمینگ، تریدینگ یا استریم نیاز به یک اینترنت سریع با پینگ پایین دارید، TD-LTE گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

انتخاب بهترین اینترنت ADSL و TD-LTE توسط نت تو برای شما

در نت تو هیچ محدودیتی در انتخاب سرویس اینترنت یا شرکت اینترنتی وجود ندارد. همه چیز به شرایط شما بستگی دارد. خیلی خوبه نه؟ برای مشاوره رایگان با نت تو می توانید به صفحه مشاوره رایگان مراجعه کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید یا اگر تمایلی به تکمیل فرم ندارید، کافیه که با کلیک روی درخواست تماس (پایین سمت راست سایت) نام و شماره تماس خود را برای ما ارسال کنید تا کارشناسان نت تو با شما تماس بگیرند و شما را راهنمایی کنند.

امتیاز این مطلب
4/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *